Zatvori

Optički ciljnici sa šinom za montažu

VIDEO

Uvod

Optički ciljnici u većini slučajeva imaju središnji cjevasti dio na koji se mogu postaviti prstenovi i montirati na pušku. Tako su se prvi ciljnici postavljali na puške i to je u većini slučajeva još uvijek uobičajena praksa, ali ne kod svih. Europski proizvođači ciljnika za puške počeli su proizvoditi ciljnike s posebnim šinama ispod cijevi, a to se počelo događati već prije nekoliko desetljeća. Takvi ciljnici ne trebaju prstenove za montažu, jer nude potpuno drugačije rješenje.

U početku je većina europskih proizvođača ciljnika upotrebljavala samo jednu vrstu šina. Ipak, proizvođači su odlučili razviti bolja rješenja. Na kraju su (govorimo o zadnjim desetljećima) uspostavljena još tri moderna standarda u vezi sa šinama.

Ova vrsta montažnih sustava nedavno je postala popularna i u budućnosti će postati prevladavajući način montiranja vrhunskih ciljnika.

Schmidt & Bender with S&B convex rail

Schmidt & Bender with S&B convex rail

Prednosti ciljnika za pušku s montažnim šinama

Jedna od glavnih prednosti upotrebe šina jest ta što su ciljnici s integriranom montažnom šinom robusni. Cijeli je nosač tvrđi jer nedostaje mnogo vijaka koji nisu potrebni s ovim rješenjem. Tako ovdje na snagu stupa pouzdanost (također zbog gore spomenute krutosti). Ako na cijev optičkog ciljnika nisu pričvršćeni prstenovi (s vijcima), to također znači da nema naprezanja ciljnika, što također može rezultirati boljom preciznošću tijekom pucanja. Ako postoji potreba za promjenom ciljnika ili stavljanjem na drugi pištolj, na cijevi neće biti tragova od prethodne instalacije, što je uobičajeno kod montiranja s prstenovima za ciljnik.

Jedna od prednosti koja bi mnogim strijelcima mogla biti vrlo važna jest ta što se uvijek može postići savršena razina ciljnika kada se upotrebljavaju šine. Balansiranje i izravnavanje ciljnika kako bi se postiglo savršeno vodoravno poravnanje dok montirate prstenove ciljnika zaista može biti naporno. Po mom mišljenju, to što se uvijek postiže savršena razina ciljnika zaista je glavna prednost upotrebe integriranih šina. Ne smijemo zaboraviti da je montiranje ciljnika na šinu uvijek puno lakše nego s prstenovima. Zadnje, ali ne najmanje važno – ciljnici s integriranim šinama za montažu jamče bolju izdržljivost nosača.

Nedostaci ciljnika za pušku s montažnim šinama

Ponekad baze ciljnika u kombinaciji s ciljnikom puške s integriranim šinama za montažu završe na puno višoj razini u usporedbi s tradicionalnim postavljanjem s prstenovima za ciljnik. Prije kupnje baza i ciljnika za šinu treba provjeriti visinu postavljanja. Na taj način možemo izbjeći razočaranje.

U pravilu je montaža na šinu dostupna samo sa skupim ciljnicima za puške.

Vrste standarda za šine ciljnika

U nastavku ćemo ukratko predstaviti različite vrste standarda za šine ciljnika koji su danas dostupni na tržištu.

LM šina

Standardna LM šina također je poznata i često se naziva „prizma šina” ili „prizma od 70 mm”. Ovo je najstariji standard za šine na tržištu i više se ne upotrebljava. Problem s ovim standardom jest taj što je bilo potrebno bušenje tijekom postavljanja ovih ciljnika na puške.

Zeiss ZM/VM šina

Standard za ZM/VM šine danas se često upotrebljava jer je to vjerojatno najčešće dostupan standard za montažu na šine. Poznat je i kao standard „Unutarnja šina”, „LM šina” ili „Zeiss šina”. Izumio ga je Zeiss i iz tog je razloga nadaleko poznat kao „Zeiss šina” – međutim, danas ga upotrebljavaju mnogi proizvođači, ne samo Zeiss.

Zeiss Victory HT 3-12x56 M (rail)

Zeiss Victory HT 3-12x56 M (rail)

Swarovski SR šine

Jedan od najpoznatijih europskih proizvođača optike, Swarovski optik, na tržištu je predstavio vlastito rješenje za montažne šine – SR šine. Radi se o specifičnom dizajnu koji je tvrtka patentirala. Sadrži mnoštvo malih zubaca ispod ciljnika kroz cijelo područje šine, što je izvrsno za snažnije kalibre s jačim trzajima. Nije ni čudo da ovu šinu upotrebljava i Kahles, jer je tvrtka Swarovski preuzela Kahles 1974.

Swarovski Z6i gen.2 2-12x50 BT SR

Swarovski Z6i gen.2 2-12x50 BT SR

S&B Convex šina

Shmidt & Bender konveksnu šinu proizvodi tvrtka Schmidt & Bender i upotrebljavaju je samo oni. Što se tiče dizajna, prilično je slična Zeiss šini. Međutim, donja površina na S&B šini zaobljena je i nije ravna, za razliku od Zeiss šine. Za usporedbu, ova je šina najrjeđa među svim standardima šina.

Zaključak

Kao što smo već spomenuli gore u tekstu, samo najbolji europski proizvođači optičkih ciljnika imaju šine kao opciju na svojim ciljnicima. Ovi ciljnici sa šinama obično su skuplji od onih bez šina – to je sasvim logično, jer su skuplji za proizvodnju. Ciljnici sa šinama nesumnjivo pružaju najbolje moguće rješenje za montažu i nadamo se da će se većina ciljnika za puške u budućnosti izrađivati s nosačima za šine.

Filtri
Sort
1 Item
Pokaži
po stranici
Zatvori
Poredaj po
Filtri
Sort
1 Item
Pokaži
po stranici
Zatvori
Poredaj po

VIDEO

Što se smatra dalekometnom udaljenošću gađanja?

Danas, pucanje na udaljenosti preko 800 m smatra se dalekometnim gađanjem. Prije 20 godina, pogađanje mete udaljene 1000 m smatrano je postignućem, ali to više nije slučaj – mnogo toga se promijenilo. U sadašnjosti je gađanje u metu udaljenu 2000 m ili dalje gotovo norma u konkurentnom gađanjui natjecanja poput King of 2 miles brzo dobivaju na popularnosti. S godinama je streljačka oprema dobila mnoge nadogradnje. Danas možete postići dosljednu točnost s dalekometnim taktičkim ciljnikom s komorom338 LM ili slično na udaljenosti od 2 km, što je nevjerojatno.
Schmidt & Bender 3–12x50 PM II ciljnik bio je jedan od prvih ciljnika dizajniran za tu svrhu. Ubrzo su slijedili i ostali proizvođači, uvodeći vlastite verzije. Postupno su dodane značajke poput podesive paralakse i pokazivača smjera. Moderan dalekometni taktički ciljnik ima značajke koje omogućuju korisniku da puca na značajnoj udaljenosti.

Danas postoji više od 10 renomiranih proizvođača dalekometnih taktičkih ciljnika.

King of 2 Miles (France) - long distance shooting

Natjecanje King of 2 Miles (Francuska) - Gađanje s velike udaljenosti

Opće značajke dalekometnih taktičkih ciljnika

Dalekometni taktički ciljnici mogu se pohvaliti ili  MIL / MIL ili MOA / MOA konfiguracijom, iako mnogi profesionalni strijelci preferiraju MIL / MIL varijantu jer je mnogo lakše / prirodnije izračunati broj klikova. MOA / MOA obično preferiraju američki strijelci.  Dalekometni taktički ciljnik ima FFP končanicu i cijev promjera najmanje 34 mm  (34 mm, 36 mm i 40 mm su najčešći). Cijev je veća jer je za dalekometno gađanje potreban veći raspon visine od uobičajenog. Maksimalno uvećanje je najmanje 16x, često više od 20x. Najčešća vrijednost za promjer objektiva je 50 mm, ali nije rijetkost da proizvođači nude još veće promjere objektiva na svojim dalekometnim taktičkim ciljnicima. Kupole su  taktičkog tipa, nepokrivene i robusne. Većina kupola za reguliranje elevacije na ovim taktičkim ciljnicima su rotacijske. Na nekim vrhunskim dalekometnim taktičkim ciljnicima, koristi se kupola za reguliranje elevacije s dvostrukim okretom. Nulti stop je uobičajena značajka.

A tactical turret on a Zero Compromise Optic 5-27x56 rifle scope

Taktička kupola na ciljniku Zero Compromise Optic 5-27x56 za dalekometno gađanje

Opće značajke taktičkih kupola

Kako je MIL / MIL obično najpopularnija konfiguracija, ove kupole često imaju 0,1 MRAD klikove.Nulti Stop i funkcija zaključavanja su zajedničke karakteristike. Konfiguracija s jednim okretom ne daje korisniku dovoljno velik raspon elevacije, pa su dvostruke i višeokretne kupole puno češće. Putovanje po rotaciji je također važan podatak –  10 klikova u jednom potezu, na primjer, znatno olakšavaju brzo biranje količine klikova potrebnih za slijetanje metka. Postoje razni pokazivači smjera na tržištu. Ovdje ćemo navesti neke od najčešćih:

  • Nemehanički pokazivač smjera u obliku linija ispod kupole – ova je opcija najčešća, ali najviše neugodna za uporabu jer je teško odrediti u kojem ste zavoju (linije su obično prilično blizu);
  • Mehanički apstraktni pokazivač smjera – u nekim kupolama promjena boje ili broja označava prijelaz u drugi zavoj. Takvi se pokazatelji mogu naći na određenim S&B i Minox ciljnicima.
  • Mehanički, stvarni pokazivač smjera – obično iglica označava zavoj u kojem je kupola; možemo ga ili pogledati ili osjetiti kako bismo otkrili u kojem smo zavoju. Može se naći na nekim S&B, Kahles i Vortex ciljnicima.

Neki Schmidt & Bender i Premier Reticles ciljnici imaju jedinstvenu značajku zvanu MTC (More Tactile Clicks - Više taktilnih klikova) - svaki deseti klik je taktilniji, što korisniku daje mogućnost biranja potrebnog broja klikova bez potrebe za gledanjem kupole.

Taktička končanica za dalekometno gađanje

Taktička končanica je uvijek u prvoj fokalnoj ravnini (FFP) -  podtenzije končanice se ne mijenjaju uvećanjem, što znači da se takva končanica može koristiti za procjenu udaljenosti i korekciju pada metka u bilo kojoj postavki uvećanja. U prošlosti se često koristila Mil-Dot končanica, ali sada je zastarjela. Taktički strijelci na velike udaljenosti biraju končanicu u obliku božićnog drvca. 'Horus' je bila jedna od prvih končanica ove vrste. Iako osvjetljenje končanice nije obavezno, svakako je lijep dodatak. Končanica je usklađena s klikovima kupole, što ciljnik čini ili MOA / MOA ili MIL / MIL inačicom. Jedan od modernih trendova je da kupola za podešavanje smjera bude pokrivena – mnogi moderni ciljnici dizajnirani su na ovaj način. Posebno je važno da klik kupole pomiče točku udara točno onako kako je navedeno, u preciznim intervalima. Drugim riječima, ciljnik mora dobro pratiti. Odlično praćenje jedna je od ključnih karakteristika preciznog ciljnika. Izrada taktičkog ciljnika s dobrim mehanizmom praćenja nije jednostavna, zbog čega taktički ciljnici s takvim sustavom uglavnom imaju visoku cijenu.

Horus H591 (Burris Optics)

Horus H591 (Burris optika)

Promjer cijevi i montiranje dalekometnog taktičkog ciljnika

 Veliki raspon visine potreban je za uspješan dalekometni pucanj zbog pada metaka. Što je cijev veća, to se veći raspon visine može implementirati u taktički ciljnik za dalekometno gađanje – to je opće pravilo. Iz tog razloga, promjer cijevi od 34 mm industrijski je standard u ovoj kategoriji. Postoje neke iznimke:

  • 35 mm –  Leupold ciljnik, Vortex ciljnik, IOR ciljnik;
  • 36 mm –  Hensoldt ciljnici ZCO ciljnici;
  • 40 mm –  IOR ciljnici, Sightron ciljnici.

Za montiranje, visokokvalitetni aluminijski monoblok nosač je najpopularnija opcija. Najčešće se montira na Picatinny šinu. Nakošeni nosač (20–40 MOA) može uvelike pomoći kod dalekometnog gađanja. SpuhrERA-TAC, i Tier-One su najpoznatiji renomirani proizvođači nosača u ovoj kategoriji.

Važnost optičke kvalitete u dalekometnim taktičkim ciljnicima

Ne možemo pucati u metu s velike udaljenosti bez odgovarajućeg uvećanja. Pri uvećanjima većim od 20x , optička kvaliteta igra veliku ulogu. Samo će kvalitetna slika korisniku pružiti dovoljno detalja za pucanje.  Vidno polje također igra veliku ulogu. Iako se ova vrsta gađanja uglavnom odvija tijekom dana, može se produljiti i do večeri, zbog čega se ne smije zanemariti slabo osvjetljenje ciljnika.

Kahles Scope K624i 6-24x56

Kahles K624i 6-24x56 dalekometni ciljnik za taktičko gađanje

Ciljnici s produljenim dometom

Prije nekoliko godina, March je lansirao Genesis taktički ciljnik s velikom elevacijom. Iako je to odličan taktički ciljnik za dalekometno gađanje s nekim od gore navedenih karakteristika, Genesis nije tipični taktički ciljnik.
Za ekstremno dalekometno gađanje, mnogi korisnici kombiniraju svoje taktičke ciljnike s opremom kao što su Charlie Tarac ili Nightforce Wedge Prism.