Zatvori

Optički ciljnici sa šinom za montažu

VIDEO

Uvod

Optički ciljnici u većini slučajeva imaju središnji cjevasti dio na koji se mogu postaviti prstenovi i montirati na pušku. Tako su se prvi ciljnici postavljali na puške i to je u većini slučajeva još uvijek uobičajena praksa, ali ne kod svih. Europski proizvođači ciljnika za puške počeli su proizvoditi ciljnike s posebnim šinama ispod cijevi, a to se počelo događati već prije nekoliko desetljeća. Takvi ciljnici ne trebaju prstenove za montažu, jer nude potpuno drugačije rješenje.

U početku je većina europskih proizvođača ciljnika upotrebljavala samo jednu vrstu šina. Ipak, proizvođači su odlučili razviti bolja rješenja. Na kraju su (govorimo o zadnjim desetljećima) uspostavljena još tri moderna standarda u vezi sa šinama.

Ova vrsta montažnih sustava nedavno je postala popularna i u budućnosti će postati prevladavajući način montiranja vrhunskih ciljnika.

Schmidt & Bender with S&B convex rail

Schmidt & Bender with S&B convex rail

Prednosti ciljnika za pušku s montažnim šinama

Jedna od glavnih prednosti upotrebe šina jest ta što su ciljnici s integriranom montažnom šinom robusni. Cijeli je nosač tvrđi jer nedostaje mnogo vijaka koji nisu potrebni s ovim rješenjem. Tako ovdje na snagu stupa pouzdanost (također zbog gore spomenute krutosti). Ako na cijev optičkog ciljnika nisu pričvršćeni prstenovi (s vijcima), to također znači da nema naprezanja ciljnika, što također može rezultirati boljom preciznošću tijekom pucanja. Ako postoji potreba za promjenom ciljnika ili stavljanjem na drugi pištolj, na cijevi neće biti tragova od prethodne instalacije, što je uobičajeno kod montiranja s prstenovima za ciljnik.

Jedna od prednosti koja bi mnogim strijelcima mogla biti vrlo važna jest ta što se uvijek može postići savršena razina ciljnika kada se upotrebljavaju šine. Balansiranje i izravnavanje ciljnika kako bi se postiglo savršeno vodoravno poravnanje dok montirate prstenove ciljnika zaista može biti naporno. Po mom mišljenju, to što se uvijek postiže savršena razina ciljnika zaista je glavna prednost upotrebe integriranih šina. Ne smijemo zaboraviti da je montiranje ciljnika na šinu uvijek puno lakše nego s prstenovima. Zadnje, ali ne najmanje važno – ciljnici s integriranim šinama za montažu jamče bolju izdržljivost nosača.

Nedostaci ciljnika za pušku s montažnim šinama

Ponekad baze ciljnika u kombinaciji s ciljnikom puške s integriranim šinama za montažu završe na puno višoj razini u usporedbi s tradicionalnim postavljanjem s prstenovima za ciljnik. Prije kupnje baza i ciljnika za šinu treba provjeriti visinu postavljanja. Na taj način možemo izbjeći razočaranje.

U pravilu je montaža na šinu dostupna samo sa skupim ciljnicima za puške.

Vrste standarda za šine ciljnika

U nastavku ćemo ukratko predstaviti različite vrste standarda za šine ciljnika koji su danas dostupni na tržištu.

LM šina

Standardna LM šina također je poznata i često se naziva „prizma šina” ili „prizma od 70 mm”. Ovo je najstariji standard za šine na tržištu i više se ne upotrebljava. Problem s ovim standardom jest taj što je bilo potrebno bušenje tijekom postavljanja ovih ciljnika na puške.

Zeiss ZM/VM šina

Standard za ZM/VM šine danas se često upotrebljava jer je to vjerojatno najčešće dostupan standard za montažu na šine. Poznat je i kao standard „Unutarnja šina”, „LM šina” ili „Zeiss šina”. Izumio ga je Zeiss i iz tog je razloga nadaleko poznat kao „Zeiss šina” – međutim, danas ga upotrebljavaju mnogi proizvođači, ne samo Zeiss.

Zeiss Victory HT 3-12x56 M (rail)

Zeiss Victory HT 3-12x56 M (rail)

Swarovski SR šine

Jedan od najpoznatijih europskih proizvođača optike, Swarovski optik, na tržištu je predstavio vlastito rješenje za montažne šine – SR šine. Radi se o specifičnom dizajnu koji je tvrtka patentirala. Sadrži mnoštvo malih zubaca ispod ciljnika kroz cijelo područje šine, što je izvrsno za snažnije kalibre s jačim trzajima. Nije ni čudo da ovu šinu upotrebljava i Kahles, jer je tvrtka Swarovski preuzela Kahles 1974.

Swarovski Z6i gen.2 2-12x50 BT SR

Swarovski Z6i gen.2 2-12x50 BT SR

S&B Convex šina

Shmidt & Bender konveksnu šinu proizvodi tvrtka Schmidt & Bender i upotrebljavaju je samo oni. Što se tiče dizajna, prilično je slična Zeiss šini. Međutim, donja površina na S&B šini zaobljena je i nije ravna, za razliku od Zeiss šine. Za usporedbu, ova je šina najrjeđa među svim standardima šina.

Zaključak

Kao što smo već spomenuli gore u tekstu, samo najbolji europski proizvođači optičkih ciljnika imaju šine kao opciju na svojim ciljnicima. Ovi ciljnici sa šinama obično su skuplji od onih bez šina – to je sasvim logično, jer su skuplji za proizvodnju. Ciljnici sa šinama nesumnjivo pružaju najbolje moguće rješenje za montažu i nadamo se da će se većina ciljnika za puške u budućnosti izrađivati s nosačima za šine.

Filtri
Sort
1 Item
Pokaži
po stranici
Zatvori
Poredaj po
Filtri
Sort
1 Item
Pokaži
po stranici
Zatvori
Poredaj po

VIDEO

Osnovne značajke

Kao što ime sugerira, ovi ciljnici su nevjerojatno kompaktni, duljine do 33 centimetra. Teže ispod 1000 grama i imaju promjer leće negdje između 32 i 50 mm.

Budući da spadaju u ovu kategoriju, opremljeni su taktičkim kupolama i FFP končanicom (postoje neke iznimke). Obično imaju MIL / MIL konfiguraciju. Iako su ovi ciljnici mali i lagani, imaju taktičke mogućnosti.

Ugrađeni su modeli kompaktnih taktičkih ciljnika vatrenog oružja

Ova vrsta ciljnika često je uparena s dvije različite skupine pušaka:

  • Polu-automatskim puškama s komorom.308 Win., 6.5 Creedmoor ili slično
  • Laganim taktičkim boltericama s komorom.308 Win., 6.5 Creedmoor ili slično

Važno je da težina bude minimalna, zbog čega su ove puške kompaktne i lagane. S takvim puškama može se očekivati da će pucati u srednjem dometu. Gađanje preko 1000 metara je rijetko.

Iako ciljnici dizajnirani za ove puške spadaju u istu kategoriju, nisu svi isti. Postoje dvije glavne skupine o kojima ćemo u nastavku raspravljati.

Kompaktni taktički ciljnici za polu-automatske puške s komorom308 Win. ili povezane proizvode

Određeni optički uređaji iz ove kategorije dizajnirani su imajući na umu DMR polje uporabe. DMR označava označenu pušku Marksman. Za razliku od snajperskih puški, DMR su gotovo uvijek poluautomatske puške s visokom stopom vatre. Označena puška (DM) obično pokriva razdaljinu od 50–800 m. Nekoliko ciljnika u ovoj kategoriji dizajnirano imajući na umu objektiv DM-a. Široko vidno polje važno je jer je zahvaćanje ciljeva iz blizine uobičajeno. Kako se ova vrsta gađanja odvija tijekom dana, dnevno osvjetljenje je obavezno. Neki su djelomično dizajnirani za taktički koncept koji se naziva CQB (Close-Quarters Battle) - najniže uvećanje takvih ciljnika često je 2x ili čak niže. Neki uređaji imaju podesivu paralaksu, drugi ne. Nije rijetkost da strijelac koristi kompaktno-taktički ciljnik na polu-automatskoj puški s komorom308 Win. i na puški tipa AR s komorom223. Iako nije pravilo, popularna je konfiguracija MIL / MIL. FFP končanice su puno češće od SFP.

Kompaktni taktički ciljnici za taktičke boltarice

Neke optike u ovoj kategoriji dizajnirane su za određene lagane boltarice, pretežno s komorom308 Win. ili 6.5 Creedmoor i imaju taktičke značajke (Remington 700 Police je sjajan primjer takve puške). Veličina je najvažniji faktor – samo kompaktna puška zadovoljava kompaktni ciljnik. Ovi su uređaji teži od onih za polu-automatske puške, ali ne prelaze oznaku od 1 kg. Sa uvećanjem do 20x i promjerom objektiva ne većim od 50 mm, jednom može izvesti pucanj do 1000 m udaljenosti. Ove puške također se mogu upariti s taktičkim ciljnicima veće veličine, ali prioritet posjedovanja lagane taktičke puške je održavanje težine pribora na minimumu. Važno je imati osvijetljenu končanicu, ali i slabo osvjetljenje će biti u redu. Kako je najveće uvećanje 12x ili više, može se očekivati da na takvom uređaju postoji podesiva paralaksa. Važno je imati mnogo dometa visine, tako da cijev ciljnika ima promjer najmanje 30 mm. Većina ove optike je u MIL / MIL konfiguraciji.

Težina kompaktnih taktičkih ciljnika

Težina je posebno važan faktor za polu-automatsku pušku –  ona mora biti što lakša. Ciljnici za boltarice mogu težiti čak 1 kg. Važno je napomenuti da kompaktna veličina ne znači nužno i malu težinu.