Zatvori

Optički ciljnici s SR žljebovima

VIDEO

Uvod

Lako se većina optičkih ciljnika još uvijek na puške postavlja s pomoću prstena, moramo priznati da su žljebovi mnogo bolje rješenje. To je vjerojatno razlog zbog kojeg svi vrhunski europski proizvođači optičkih ciljnika danas nude rješenja sa žljebovima. Na tržištu postoji nekoliko različitih žljebova koje nude takvi proizvođači.

Prvi standard za žljebove na tržištu bio je LM žljeb koji se naziva i prizmatskim žljebom. Svi važni europski ciljnici mogli su se nabaviti s tom vrstom žljeba. Ta je vrsta žljeba danas zastarjela jer je za njezino postavljanje na pušku bilo potrebno bušenje. Suvremeni odgovor tvrtke Swarovski na standarde iz prošlosti njihov je vlastiti SR žljeb.

Svojstva SR žljeba

Na tržištu postoje standardi za žljebove sa šupljim žljebovima – takvi su, na primjer, Zeiss ZM/VM i S&B Convex žljebovi. U takve se žljebove ubraja i SR žljeb – jedan dio za montiranje može se zapravo staviti u žljeb, a drugi dio priteže žljeb izvana.

Swarovski žljeb malo se razlikuje od ostalih jer ima „zupce” s donje strane koji u biti funkcioniraju kao prigušivači trzaja. Prilično nevjerojatno rješenje, zar ne? Svi proizvođači nosača za SR žljebove na svoje nosače ugrađuju iste „zupce” koji se pričvršćuju za žljeb. Dobro je znati da kad je nosač izrađen od dva dijela, samo će jedan dio pričvrstiti žljeb, dok je drugi više-manje labav. To je učinkovito rješenje za smanjenje pritiska i napetosti.

Prednosti

Nosači sa žljebom bez iznimke su robusniji i pouzdaniji od drugih. Swarovski SR žljeb uistinu nadmašuje konkurenciju po pitanju trzaja. Ovaj žljeb osobito je prikladan za kalibre s jakim trzajem jer „zupci” funkcioniraju kao prigušivači trzaja. Vrlo važna prednost je to što pri montaži nema nikakvog pritiska ni napetosti na cijev optičkog ciljnika. Na taj se način sprječavaju oštećenja.

Jedna od meni najdražih prednosti ciljnika sa žljebom jest to što se vodoravno poravnanje uvijek može postići bez previše truda. To je vrlo bitno za dalekometno pucanje – kako bi se postigla preciznost, ciljnik mora biti savršeno vodoravno poravnat. Ako se to ne postigne, točka udara pomaknut će se u stranu kad pomaknete kupolu za korekciju visine, što se mora izbjeći.

Ako se odlučite za ciljnik sa žljebom, na ciljniku neće biti nikakvih znakova montiranja ako ga kasnije premjestite na drugu pušku ili ga jednostavno skinete s puške.

Nedostaci

Ciljnici sa žljebom mogu ponekad biti malo viši od onih koji se montiraju s pomoću prstena.

U pravilu su ciljnici sa žljebom u većini slučajeva skuplji u odnosu na onih bez žljeba.

Brendovi koji upotrebljavaju ovaj standard za žljebove

Drugi proizvođači ne upotrebljavaju često Swarovski SR žljeb. Patentiran je 2002. godine, a 2005. predstavio ga je Swarovski Optik. Danas su s SR žljebom dostupni samo Swarovski optički ciljnici (te jedan koji proizvodi Kahles). To je, međutim, promjena u odnosu na prošlost – ranije je Kahles upotrebljavao ovaj standard na mnogo svojih proizvoda, no danas ga upotrebljava samo Swarovski Optik, uz jednu iznimku koju nudi Kahles – model Helia 2,4-12x56i. Važno je spomenuti da je tvrtka Swarovski Optik kupila Kahles 1974. godine, 1977. je Kahles postao podružnica tvrtke Swarovski Optik, 1989. je Kahles Limited ponovo postao neovisnom tvrtkom unutar Swarovski grupe, a 2017. Kahles je ponovo uključen u Swarovski programe oglašavanja i prodaje.

Zaključak

Sva rješenja za montažu sa žljebovima pouzdanija su u odnosu na prstene, a isti je slučaj i s SR žljebom. Savršen položaj ciljnika zajamčen je i nakon što se ispale tisuće hitaca, a jedan od razloga je i pametan dizajn „zubaca” s donje strane žljeba. Ako možete birati između ciljnika sa žljebom i ciljnika bez žljeba, predlažemo da se uvijek odlučite za verziju sa žljebom. Takvim rješenjem izbjeći ćete negativan pritisak ili napetost koja nakon nekog vremena može oštetiti ciljnik te ćete zasigurno dobiti robusno rješenje. Isto tako nećete imati nikakvih problema s vodoravnim poravnanjem pri montiranju ciljnika na pušku.

Swarovski na tržištu slovi kao vrlo ugledan proizvođač, što znači da svi proizvođači nosača nude nosače za SR žljebove (iako se oni upotrebljavaju samo na Swarovski ciljnicima i jednom Kahles modelu).

Filtri
Sort
3 Items
Pokaži
po stranici
Zatvori
Poredaj po
3D model
Na zalihi
As low as 3.179,00 EUR Regular Price 3.530,00 EUR
3D model
Na zalihi
As low as 3.669,00 EUR Regular Price 3.940,00 EUR
3D model
As low as 3.049,00 EUR Regular Price 3.380,00 EUR
Filtri
Sort
3 Items
Pokaži
po stranici
Zatvori
Poredaj po

VIDEO

Ciljnik je važan dio opreme prilikom lova u planinama. Takav lov je naporan – lovac mora biti u dobrom fizičkom stanju. Pješačenje do željenog mjesta i povratak do početne točke obično traje satima, a da ne spominjemo da je treba prilikom pucanja na divljač ulov donijeti do polazišta.

Ciljnik je važan dio opreme prilikom lova u planinama

Ciljnik je važan dio opreme prilikom lova u planinama

Osnovne značajke

Važno je ne nositi ništa teško kad se ide u lov u planine. Zbog toga su ciljnici u ovoj kategoriji kompaktni i lagani. Objektiv ima promjer 40–50 mm – nije potreban veći objektiv jer se lov u planinama uglavnom odvija danju.

Važno je imati veliko maksimalno uvećanje, jer udaljenost do promatrane divljači može biti znatna. Preporučuje se uvećanje od najmanje 10x.  Kad je postavljeno veliko uvećanje, neophodno je imati podesivu paralaksu.

BDC-kupola je od koristi jer korisnik može brzo nadoknaditi pad metka na različitim udaljenostima (1 - 100 m, 2 - 200 m, 3 - 300 m itd.) 

Ukratko, značajke tipične optike dizajnirane za lov u planinama su:

  • Lagano, kompaktno kućište

  • Objektiv veličine 40–50 mm

  • Veliko maksimalno uvećanje (iznad 10x)

  • Podesiva postavka paralakse

  • Po želji dostupan s BDC kupolom

Upotreba na puškama za lov u planinama

Budući da je smanjivanje težine ključ uspjeha lova u planinama, osnovni dio opreme je lagana puška. Takve puške često se nazivaju i puškama za lov u planinama.

Ovo vatreno oružje, dizajnirano za upotrebu u planinskim terenima, kompaktno je i dizajnirano da izdrži nepovoljne vremenske uvjete. Popularni izbori uključuju repetirajuće kratkocijevne puške i jednostrijelne puške s preklopnim kundakom, poput Blaser K95 Stutzen i Merkel K3 Stutzen.

Ove gore navedene lagane puške i ciljnici, odlična su kombinacija.

Dalekometno pucanje

U planinama, udaljenost od promatrane divljači može biti ogromna, posebno na otvorenom terenu. Zbog toga su ovi ciljnici opremljeni velikom maksimalnom moći uvećanja, što korisniku omogućuje pomno promatranje divljači prije pucanja.

Nadalje, uključuju podesivu kupolu paralakse za jasan fokus na bilo kojoj udaljenosti. BDC kupola djeluje dobro u takvim situacijama jer omogućava brzu nadoknadu pada metka na različitim udaljenostima. U većini slučajeva, pucanje u planinama vrši se na udaljenostima do 400 m.

Pucanje na većim udaljenostima od ove rijetko se izvodi, jer krši načela etike lova.

Ciljnici za lov u planinama dizajnirani su za dalekometno pucanje

Ciljnici za lov u planinama dizajnirani su za dalekometno pucanje

Ciljnici za lov u planinama naspram onih za uhođenje

Ove dvije vrste ciljnika na prvi pogled djeluju identično jer su oba kompaktna i lagana. Međutim, postoje mnoge razlike između njih. Najistaknutija je opseg uvećanja. Ciljnici dizajnirani za uhođenje imaju znatno niže maksimalno uvećanje.

Stoga im nedostaje podesiva paralaksa. Zbog manjeg uvećanja, teško je precizno pucati u metu koja je daleko. Ciljnici dizajnirani za uhođenje rijetko se mogu naći s BDC kupolom.

Ciljnici za lov u planinama nisu pogodni za lov pogonom, jer je njihovo minimalno uvećanje preveliko, a vidno polje preusko. Iako opseg uvećanja ciljnika dizajniranih za uhođenje ne počinje na 1x, i dalje se mogu koristiti u lovu pogonom (najmanje uvećanje je često 1,5x, 2x ili 3x). 

Osvjetljenje

Svi vrhunski ciljnici za lov u planinama opremljeni su osvjetljenom končanicom, iako to nije bitna značajka. Lov u planinama obavlja se tijekom dana, što znači da nećete morati često koristiti osvjetljenje, ali u određenim situacijama može biti korisno. Puno je važnije imati tanku končanicu – ne želite imati preveliku pokrivenost divljači kad je uvećanje postavljeno na veliku snagu. 

Važno je ne nositi ništa teško kad se ide u lov u planine

Važno je ne nositi ništa teško kad se ide u lov u planine

Najbolji ciljnici za lov u planinama

Proizvođači optike sa sjedištem u blizini planinskih područja obično najbolje razumiju zahtjeve lovaca koji love u planinama. Ako tražite vrhunske ciljnike za lov u planinama, austrijski (SwarovskiKahles) i njemački ciljnici (ZeissLeica itd.) neće vas iznevjeriti.

Leupold ima veliku ponudu visokokvalitetnih ciljnika koji su prikladni za tu svrhu i Vortex je također visoko konkurentan na ovom polju sa svojim LH ciljnicima. 

 Kratka prezentacija ciljnika za lov u planinama dostupna je ovdje.