Zatvori

Optički ciljnici sa šinom za montažu

VIDEO

Uvod

Optički ciljnici u većini slučajeva imaju središnji cjevasti dio na koji se mogu postaviti prstenovi i montirati na pušku. Tako su se prvi ciljnici postavljali na puške i to je u većini slučajeva još uvijek uobičajena praksa, ali ne kod svih. Europski proizvođači ciljnika za puške počeli su proizvoditi ciljnike s posebnim šinama ispod cijevi, a to se počelo događati već prije nekoliko desetljeća. Takvi ciljnici ne trebaju prstenove za montažu, jer nude potpuno drugačije rješenje.

U početku je većina europskih proizvođača ciljnika upotrebljavala samo jednu vrstu šina. Ipak, proizvođači su odlučili razviti bolja rješenja. Na kraju su (govorimo o zadnjim desetljećima) uspostavljena još tri moderna standarda u vezi sa šinama.

Ova vrsta montažnih sustava nedavno je postala popularna i u budućnosti će postati prevladavajući način montiranja vrhunskih ciljnika.

Schmidt & Bender with S&B convex rail

Schmidt & Bender with S&B convex rail

Prednosti ciljnika za pušku s montažnim šinama

Jedna od glavnih prednosti upotrebe šina jest ta što su ciljnici s integriranom montažnom šinom robusni. Cijeli je nosač tvrđi jer nedostaje mnogo vijaka koji nisu potrebni s ovim rješenjem. Tako ovdje na snagu stupa pouzdanost (također zbog gore spomenute krutosti). Ako na cijev optičkog ciljnika nisu pričvršćeni prstenovi (s vijcima), to također znači da nema naprezanja ciljnika, što također može rezultirati boljom preciznošću tijekom pucanja. Ako postoji potreba za promjenom ciljnika ili stavljanjem na drugi pištolj, na cijevi neće biti tragova od prethodne instalacije, što je uobičajeno kod montiranja s prstenovima za ciljnik.

Jedna od prednosti koja bi mnogim strijelcima mogla biti vrlo važna jest ta što se uvijek može postići savršena razina ciljnika kada se upotrebljavaju šine. Balansiranje i izravnavanje ciljnika kako bi se postiglo savršeno vodoravno poravnanje dok montirate prstenove ciljnika zaista može biti naporno. Po mom mišljenju, to što se uvijek postiže savršena razina ciljnika zaista je glavna prednost upotrebe integriranih šina. Ne smijemo zaboraviti da je montiranje ciljnika na šinu uvijek puno lakše nego s prstenovima. Zadnje, ali ne najmanje važno – ciljnici s integriranim šinama za montažu jamče bolju izdržljivost nosača.

Nedostaci ciljnika za pušku s montažnim šinama

Ponekad baze ciljnika u kombinaciji s ciljnikom puške s integriranim šinama za montažu završe na puno višoj razini u usporedbi s tradicionalnim postavljanjem s prstenovima za ciljnik. Prije kupnje baza i ciljnika za šinu treba provjeriti visinu postavljanja. Na taj način možemo izbjeći razočaranje.

U pravilu je montaža na šinu dostupna samo sa skupim ciljnicima za puške.

Vrste standarda za šine ciljnika

U nastavku ćemo ukratko predstaviti različite vrste standarda za šine ciljnika koji su danas dostupni na tržištu.

LM šina

Standardna LM šina također je poznata i često se naziva „prizma šina” ili „prizma od 70 mm”. Ovo je najstariji standard za šine na tržištu i više se ne upotrebljava. Problem s ovim standardom jest taj što je bilo potrebno bušenje tijekom postavljanja ovih ciljnika na puške.

Zeiss ZM/VM šina

Standard za ZM/VM šine danas se često upotrebljava jer je to vjerojatno najčešće dostupan standard za montažu na šine. Poznat je i kao standard „Unutarnja šina”, „LM šina” ili „Zeiss šina”. Izumio ga je Zeiss i iz tog je razloga nadaleko poznat kao „Zeiss šina” – međutim, danas ga upotrebljavaju mnogi proizvođači, ne samo Zeiss.

Zeiss Victory HT 3-12x56 M (rail)

Zeiss Victory HT 3-12x56 M (rail)

Swarovski SR šine

Jedan od najpoznatijih europskih proizvođača optike, Swarovski optik, na tržištu je predstavio vlastito rješenje za montažne šine – SR šine. Radi se o specifičnom dizajnu koji je tvrtka patentirala. Sadrži mnoštvo malih zubaca ispod ciljnika kroz cijelo područje šine, što je izvrsno za snažnije kalibre s jačim trzajima. Nije ni čudo da ovu šinu upotrebljava i Kahles, jer je tvrtka Swarovski preuzela Kahles 1974.

Swarovski Z6i gen.2 2-12x50 BT SR

Swarovski Z6i gen.2 2-12x50 BT SR

S&B Convex šina

Shmidt & Bender konveksnu šinu proizvodi tvrtka Schmidt & Bender i upotrebljavaju je samo oni. Što se tiče dizajna, prilično je slična Zeiss šini. Međutim, donja površina na S&B šini zaobljena je i nije ravna, za razliku od Zeiss šine. Za usporedbu, ova je šina najrjeđa među svim standardima šina.

Zaključak

Kao što smo već spomenuli gore u tekstu, samo najbolji europski proizvođači optičkih ciljnika imaju šine kao opciju na svojim ciljnicima. Ovi ciljnici sa šinama obično su skuplji od onih bez šina – to je sasvim logično, jer su skuplji za proizvodnju. Ciljnici sa šinama nesumnjivo pružaju najbolje moguće rješenje za montažu i nadamo se da će se većina ciljnika za puške u budućnosti izrađivati s nosačima za šine.

Filtri
Sort
7 Items
Pokaži
po stranici
Zatvori
Poredaj po
3D model
Na zalihi
As low as 3.179,00 EUR Regular Price 3.530,00 EUR
3D model
As low as 3.669,00 EUR Regular Price 3.940,00 EUR
3D model
As low as 3.049,00 EUR Regular Price 3.380,00 EUR
As low as 1.629,00 EUR Regular Price 1.800,00 EUR
3D model
Na zalihi
As low as 2.929,00 EUR Regular Price 3.250,00 EUR
As low as 3.379,00 € Regular Price 3.747,00 €
Filtri
Sort
7 Items
Pokaži
po stranici
Zatvori
Poredaj po

VIDEO

Ciljnik je važan dio opreme prilikom lova u planinama. Takav lov je naporan – lovac mora biti u dobrom fizičkom stanju. Pješačenje do željenog mjesta i povratak do početne točke obično traje satima, a da ne spominjemo da je treba prilikom pucanja na divljač ulov donijeti do polazišta.

Ciljnik je važan dio opreme prilikom lova u planinama

Ciljnik je važan dio opreme prilikom lova u planinama

Osnovne značajke

Važno je ne nositi ništa teško kad se ide u lov u planine. Zbog toga su ciljnici u ovoj kategoriji kompaktni i lagani. Objektiv ima promjer 40–50 mm – nije potreban veći objektiv jer se lov u planinama uglavnom odvija danju.

Važno je imati veliko maksimalno uvećanje, jer udaljenost do promatrane divljači može biti znatna. Preporučuje se uvećanje od najmanje 10x.  Kad je postavljeno veliko uvećanje, neophodno je imati podesivu paralaksu.

BDC-kupola je od koristi jer korisnik može brzo nadoknaditi pad metka na različitim udaljenostima (1 - 100 m, 2 - 200 m, 3 - 300 m itd.) 

Ukratko, značajke tipične optike dizajnirane za lov u planinama su:

  • Lagano, kompaktno kućište

  • Objektiv veličine 40–50 mm

  • Veliko maksimalno uvećanje (iznad 10x)

  • Podesiva postavka paralakse

  • Po želji dostupan s BDC kupolom

Upotreba na puškama za lov u planinama

Budući da je smanjivanje težine ključ uspjeha lova u planinama, osnovni dio opreme je lagana puška. Takve puške često se nazivaju i puškama za lov u planinama.

Ovo vatreno oružje, dizajnirano za upotrebu u planinskim terenima, kompaktno je i dizajnirano da izdrži nepovoljne vremenske uvjete. Popularni izbori uključuju repetirajuće kratkocijevne puške i jednostrijelne puške s preklopnim kundakom, poput Blaser K95 Stutzen i Merkel K3 Stutzen.

Ove gore navedene lagane puške i ciljnici, odlična su kombinacija.

Dalekometno pucanje

U planinama, udaljenost od promatrane divljači može biti ogromna, posebno na otvorenom terenu. Zbog toga su ovi ciljnici opremljeni velikom maksimalnom moći uvećanja, što korisniku omogućuje pomno promatranje divljači prije pucanja.

Nadalje, uključuju podesivu kupolu paralakse za jasan fokus na bilo kojoj udaljenosti. BDC kupola djeluje dobro u takvim situacijama jer omogućava brzu nadoknadu pada metka na različitim udaljenostima. U većini slučajeva, pucanje u planinama vrši se na udaljenostima do 400 m.

Pucanje na većim udaljenostima od ove rijetko se izvodi, jer krši načela etike lova.

Ciljnici za lov u planinama dizajnirani su za dalekometno pucanje

Ciljnici za lov u planinama dizajnirani su za dalekometno pucanje

Ciljnici za lov u planinama naspram onih za uhođenje

Ove dvije vrste ciljnika na prvi pogled djeluju identično jer su oba kompaktna i lagana. Međutim, postoje mnoge razlike između njih. Najistaknutija je opseg uvećanja. Ciljnici dizajnirani za uhođenje imaju znatno niže maksimalno uvećanje.

Stoga im nedostaje podesiva paralaksa. Zbog manjeg uvećanja, teško je precizno pucati u metu koja je daleko. Ciljnici dizajnirani za uhođenje rijetko se mogu naći s BDC kupolom.

Ciljnici za lov u planinama nisu pogodni za lov pogonom, jer je njihovo minimalno uvećanje preveliko, a vidno polje preusko. Iako opseg uvećanja ciljnika dizajniranih za uhođenje ne počinje na 1x, i dalje se mogu koristiti u lovu pogonom (najmanje uvećanje je često 1,5x, 2x ili 3x). 

Osvjetljenje

Svi vrhunski ciljnici za lov u planinama opremljeni su osvjetljenom končanicom, iako to nije bitna značajka. Lov u planinama obavlja se tijekom dana, što znači da nećete morati često koristiti osvjetljenje, ali u određenim situacijama može biti korisno. Puno je važnije imati tanku končanicu – ne želite imati preveliku pokrivenost divljači kad je uvećanje postavljeno na veliku snagu. 

Važno je ne nositi ništa teško kad se ide u lov u planine

Važno je ne nositi ništa teško kad se ide u lov u planine

Najbolji ciljnici za lov u planinama

Proizvođači optike sa sjedištem u blizini planinskih područja obično najbolje razumiju zahtjeve lovaca koji love u planinama. Ako tražite vrhunske ciljnike za lov u planinama, austrijski (SwarovskiKahles) i njemački ciljnici (ZeissLeica itd.) neće vas iznevjeriti.

Leupold ima veliku ponudu visokokvalitetnih ciljnika koji su prikladni za tu svrhu i Vortex je također visoko konkurentan na ovom polju sa svojim LH ciljnicima. 

 Kratka prezentacija ciljnika za lov u planinama dostupna je ovdje.